wtorek, 24 lipca 2012

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Autorem artykułu jest Rafal_h

Ogrzewanie podłogowe zapewnia komfort oraz bezpieczeństwo dla Ciebie i Twoich bliskich. Istnieje wielu producentów sprzętu służącego do ogrzewania podłóg, dachów oraz wszelkiego typu instalacji zewnętrznych np: rynien, schodów, podjazdów do garażu. Więc przed wyborem producenta należy się dobrze zastanowić.
Ogrzewanie podłogowe to bardzo wygodne i - wbrew spotykanej czasem opinii - ekonomiczne rozwiązanie. Nie dość, że doświadczamy komforu chodzenia po ciepłej podłodze, to jeszcze oszczędzamy pieniądze!
Dzięki temu, że ciepło generowane jest przez podłogę, odczuwalna temperatura w pomieszczeniach bardzo szybko się podnosi i można ją łatwo i tanio utrzymać - dbają o to inteligentne termostaty, ustalające temperaturę na podstawie kilku czynników, tj. temperatury w pomieszczeniu, temperatury podłogi i wahań temperatury na zewnątrz budynku (można również zaprogramować godziny, w których temperatura ma być utrzymana na określonym poziomie i w których może być niższa - np. w ciągu dnia temperatura ustalona jest na 21 stopni Celsjusza, w nocy spada do 18 stopni, a rano powraca do 21 stopni - tak, żebyśmy mogli obudzić się w ciepłym domu).

Przy zastosowaniu klasycznego ogrzewania kaloryferami, ciepło wzdłuż ścian przemieszcza się do góry i pod sufit, a następnie "opada" obejmując coraz większą kubaturę w pomieszczeniu.

Ogrzewanie podłogowe generuje ciepło na całej powierzchni podłogi i ciepłe powietrze przechodzi równomiernie przez całe pomieszczenie w górę, ogrzewając najpierw Ciebie, a nie sufity.
---
sklep internetowy www.ogrzejsie.pl -systemy ogrzewania podłogowego
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak wybudować dom jednorodzinny za połowę ceny

Jak wybudować dom jednorodzinny za połowę ceny

Autorem artykułu jest Piotr Waydel

Od zawsze, zastanawia mnie irracjonalność zachowań ludzi, pragnących wybudować sobie dom. Od zawsze, zastanawia mnie irracjonalność zachowań ludzi, pragnących wybudować sobie dom. Bardzo często zaciągają oni na ten cel wieloletni kredyt, który jest ogromnym obciążeniem dla ich bieżącego budżetu, a w niepewnej sytuacji rynkowej i nieprzewidywalnej przyszłości, stwarza duże ryzyko niewypłacalności i utraty domu. Zakładają tym sobie stryczek na szyję i zgadzają się na życie w trudzie, przez bardzo wiele lat.
Często również, po wybudowaniu, okazuje się, że to nie jest taki dom, jaki sobie wymarzyli. Nie bez powodu mówi się, że dopiero trzeci spełnia oczekiwania.

Dla znacznie mniej ważnych spraw, takich jak podwyżka o 100 czy 200 zł, lub awans na wyższe stanowisko, ludzie potrafią poświęcić mnóstwo czasu i zadać sobie wiele trudu.
W przypadku planowania domu, najczęściej oglądają obrazki, czytają reklamy, porównują ceny, słuchają rad sąsiada, lub krytyki teściowej i poszukują najlepszego kredytu. Najchętniej powielają rozwiązania z najbliższego otoczenia, lub propozycje medialne. Mają mgliste pojęcie o różnych technologiach, materiałach i rozwiązaniach. Najczęściej również nie potrafią zweryfikować ofert, ani policzyć, czy są racjonalne.

Inwestor zdaje się najczęściej na projektanta i wykonawcę, a każdy z nich ma swój punkt widzenia i swój interes. W takim trójkącie trudno o porozumienie.
Poza tym, rzadko który projektant czynnie, czyli fizycznie, uczestniczył w budowach. To, co dobrze wygląda na papierze, zdarza się, że jest niemożliwe fizycznie. Jako student, w ramach praktyk, uczestniczyłem kiedyś w budowie domu mieszkalnego, w planach którego suma wymiarów wewnętrznych była większa od zewnętrznych.

Aby zminimalizować koszty, wyeliminować błędy i osiągnąć wymarzony cel, trzeba zainwestować swój czas na zdobycie odpowiedniej wiedzy, oraz spróbować nauczyć się na cudzych doświadczeniach i błędach. Zwróci się stokrotnie.

Tu uważam, że przede wszystkim należy poznać przynajmniej niektóre rozwiązania, związane z budownictwem pasywnym, oraz zastanowić się nad częściową autonomią. Zalążek takiej informacji znalazłem na stronie drewnozamiastbenzyny.pl

Sama wiedza jest absolutnie niezbędna, ale nie wystarczy do osiągnięcia celu postawionego w tytule. Należy się zastanowić, gdzie i jak można wydać mniej, bez szkody dla jakości. Podam dwa przykłady.

Parę lat temu kupiłem dom do pełnego remontu, aby osobiście potrenować wszystkie roboty wykończeniowe. Dom ma powierzchnię około 320 m2. Między innymi należało w nim zrobić centralne ogrzewanie. Odwiedziłem sześć, czy siedem różnych firm, zajmujących się instalacją. Przedstawili mi oferty wstępne w przedziale od 25000zł do 54000zł. Oczywiście zgodnie z moimi założeniami, zdecydowałem się sam wszystko zrobić.

Aby obniżyć koszt zakupu grzejników i materiałów, skontaktowałem się z ludźmi, którzy też potrzebowali zrobić CO. Razem uzbierało się tego całkiem sporo. Odwiedziłem kilka hurtowni i zaproponowałem najmniejszej, oczywiście z innego rejonu, która miała niższe upusty u producentów niż pozostałe, wspólne zamówienie. Całość zamówienia poszła na jej rachunek. Ponieważ większość została zapłacona praktycznie gotówką, dostaliśmy dodatkowy bonus w stosunku do cen zakupów innych hurtowni. Hurtownia na nas nie zarobiła, ale uzyskała na stałe lepsze upusty. Ponieważ byliśmy z innego rejonu, nie zrobiła sama sobie konkurencji. My kupiliśmy taniej, niż kupują duże hurtownie.

Instalację montowałem wieczorami, przez dwa tygodnie. Całkowity koszt wszystkich materiałów wyniósł niecałe 11000zł. Porównując do najtańszej oferty, zarobiłem przez te kilkanaście wieczorów 14000zł, wiele się nauczyłem i poznałem wiele osób. Myślę, że był to czas dobrze wykorzystany.

Inny przykład:

Kowalski pracuje na budowach. Dostaje na rękę 1600zł, co kosztuje jego pracodawcę 3000zł. Pracodawca musi jeszcze na nim zarobić i pokryć inne koszty. Załóżmy, że cena sprzedaży pracy Kowalskiego przez firmę wynosi tylko 4000zł.
Wiśniewski pracuje jako nauczyciel. Zarabia tak samo jak Kowalski.
Każdy z nich może w najlepszym przypadku kupić tylko 40 % pracy drugiego, chociaż tak samo zarabiają.

Mogą się zatrudnić wzajemnie na czarno, ale to jest już nielegalne. Nawet wzajemna, bezpłatna pomoc sąsiedzka jest definiowana jako szara strefa. Fiskus chce w takim przypadku podatku od darowizny, jaką jest przysługa, lub podatku od działalności gospodarczej od każdego z nich. W zasadzie wzajemna pomoc jest barterem wewnętrznym. Można to również nazwać bankiem czasu, bankiem usług, czy porównać do działalności typu LETS.

Ale jeśli zna się dobrze przepisy i różne formy działalności, można to zrobić legalnie.

W zeszłym roku w ramach nauki i praktyk, uczestniczyłem w kilku małych prywatnych budowach. Koszt wybudowania w zależności od zastosowanej technologii wyniósł od 870zł/m2 do 1120zł/m2, bez ceny ziemi, przyłączy i białego montażu.

Od przyszłego roku, indywidualnym inwestorom nie będzie przysługiwał zwrot różnicy VAT, jako że należy się tylko bogatym inwestorom. Działając wspólnie można będzie rozwiązać ten problem.

Dużo łatwiej również, można rozwiązać problem kredytu, jeśli buduje dobrze i bardzo tanio, dzięki czemu wartość hipoteki znacznie przewyższa zapotrzebowanie na finanse.

Przedstawiłem powyżej tylko drobną cząstkę informacji i możliwości. Takie możliwości kryją się nie tylko przy budowie domu, ale praktycznie wszędzie.

Artykuł ten ma za zadanie zmusić do zastanowienia się przed podjęciem decyzji, często rzutującej na całe życie. Skierowany jest przede wszystkim do ludzi przedsiębiorczych, wytrwałych i zdecydowanych. Jest to wstęp do próby stworzenia niesformalizowanej, zdecentralizowanej, otwartej struktury sieciowej, opartej na współpracy, zaangażowaniu i myśleniu.
W tym celu powstaje strona internetowa i następne artykuły czekają na publikację.

Piotr Waydel
---
Piotr Waydel
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Duże miasta - dużo pocji wyboru mieszkania

Duże miasta - dużo opcji wyboru mieszkania.

Autorem artykułu jest papaj

Warszawa jako stolica Polski stwarza szerokie możliwości rozwoju zawodowego. Młodzi ludzie chętnie wybierają to miasto jako miejsce, gdzie będą budować swoją przyszłość. Jednak chcąc zainwestować w kupno mieszkania, należy bardzo rozważnie wybrać lokalizację. Trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników.
Pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę jest najbliższe otoczenie, czyli obiekty handlowe, edukacyjne, rozrywkowe, a także zielone miejsca. Oczywiście nie należy pomijać dostępnej komunikacji. Kiedy wszystkie wymienione punkty są dla nas zadowalające możemy mieć pewność, że jest to odpowiednie miejsce dla nas.

Kupując mieszkanie każdy wie, iż jest to inwestycja na lata i dlatego zawczasu pomyślmy o przyszłości czyli naszych dzieciach. Niezwykle istotną kwestią będzie, czy w najbliższej okolicy jest żłobek, gdzie będziemy mogli posłać naszych najmłodszych. “Tu żyje się lepiej” jest to idealne motto i powinna być dewiza dla dzielnic każdego większego miasta. Dzielnica, która jest zamieszkana w głównej mierze przez młodych ludzi powinna kłaść szczególny nacisk na obiekty edukacyjne typu przedszkole, ale także na place zabaw i zielone miejsca.

Oczywiście, jeśli bardziej odpowiada nam przedszkole w innej dzielnicy niż w tej, w której mieszkamy, gdyż np. jest po drodze do pracy, nie stanowi to większego problemu. Na szczęście władze dzielnic wiedzą jak ważne są obiekty edukacyjne dla najmłodszych i z pewnością znajdziemy takie miejsce, które będzie nam odpowiadać pod każdym względem.

Niewątpliwie wybierając lokalizację naszego mieszkania zwrócimy uwagę na kilka istotnych kwestii. Powyżej rozważaliśmy dostępność placówek edukacyjnych. Jednak niezależnie od tego jedną z pierwszych będzie dostęp do komunikacji publicznej, która bez problemów i w bardzo krótkim czasie pozwoli mieszkańcom przemieszczać się z jednego krańca miasta na drugi. Choć obecnie wiele osób posiada własne pojazdy, więc także czas dojazdu do centrum czy tez innych dzielnic miasta będą kluczową kwestią. Kolejnym ważnym czynnikiem będzie ilość zieleni w najbliższej okolicy.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

środa, 11 lipca 2012

Projekt domku jednorodzinnego

Projekt domku jednorodzinnego.

Autorem artykułu jest Bartosz Chmielewski

Dobry projekt domku jednorodzinnego to gwarancja nie tylko sprawnej budowy, ale też bezkonfliktowego użytkowania w przyszłości. W Polsce ciągle jeszcze budujemy jeden dom na całe życie – uważajmy zatem, co właściwie mamy zamiar sobie na to całe życie zbudować. Nadmierna oszczędność na projekcie niemal na pewno przełoży się na nieoczekiwane wydatki w czasie budowy i eksploatacji. Kluczowe dla inwestora jest podjecie decyzji, czy chce budować „typowo” – wedle projektów sprawdzonych czy też „nietypowo”, według własnych marzeń.

Gotowe projekty domków jednorodzinnych można znaleźć przede wszystkim w katalogach, ofertach firm, dużych biurach projektowych. Jest ich coraz więcej i prezentują coraz wyższy poziom. Zaletą takich projektów jest zarówno ich cena, jak i fakt, że są już niejako „sprawdzone” (a domy według nich wybudowane można obejrzeć). Nie bez znaczenia jest także możliwość pewnych modyfikacji, dostosowujących dom z katalogu do naszych marzeń. Może to być prosta opcja „lustrzanego odbicia”, możliwość przestawienia ścianek działowych, wyboru domu z piwnicą lub bez, z wiatą zamiast garażu… Oczywiście projekt objęty jest prawem autorskim i nie każdy dopuszcza wprowadzenie wszystkich zamierzonych zmian – jednak w większości ich dopuszczalny zakres jest całkiem szeroki.

Innym źródłem, do którego powinniśmy sięgnąć poszukując projektów domków jednorodzinnych – lecz także raczej tych typowych - jest Internet. Na stronach www możemy znaleźć interesujące nas projekty, należy przy tym zwracać uwagę na strony dotyczące budownictwa w ogóle (np. http://www.xella20cm.pl), ponieważ mogą one zawierać wiele istotnych dla nas informacji. Przeglądanie stron www służy jednak raczej ogólnemu zorientowaniu się, jakie rodzaje projektów i w jakiej cenie dana firma czy projektant oferuje i w jakich jest specjalistą. Do dokonania ostatecznego wyboru tak czy owak konieczny będzie osobisty kontakt z wybraną firmą. Natomiast Internet oferuje nam możliwość wirtualnego spaceru po wybranym przez nas domu i pobawienia się na przykład zmianą zaplanowanej przez twórcę projektu kolorystyki, a nawet „przeorientowania” budynku w stosunku do stron świata i zbadania, czy nasz przyszły salon będzie o 11.00 rano odpowiednio oświetlony.

Ceny typowych projektów domków jednorodzinnych, czy to z katalogu, czy znalezionych w sieci, zaczynają się od kilkuset złotych - średnio zaś zapłacimy od 1200 do 2000 zł. Oczywiście będziemy musieli też dopłacić za wprowadzenie żądanych przez nas modyfikacji.

Jeśli jednak stanowczo wolimy, by to projekt domku jednorodzinnego dostosował się do nas, a nie my do niego, konieczna jest wizyta w biurze projektów i wynajęcie architekta, który sporządzi nam wymarzony projekt. Należy polecić przede wszystkim te uznane, rzetelne, które mogą się pochwalić wieloma udanymi realizacjami i chętnie wskażą nam swych poprzednich (zadowolonych!) klientów. Ceny projektów sporządzanych na indywidualne zamówienie są również indywidualne i zależą od wybranej przez nas firmy, naszych oczekiwań, i od sławy architekta. Raczej nie liczmy tu na projekt za 2000 zł, te najbardziej wyszukane sięgają od 10 do nawet kilkudziesięciu tysięcy. Nastawmy się na to, że projekt domku jednorodzinnego sporządzany wedle naszych marzeń, życzeń i nie zawsze doprecyzowanych wyobrażeń, będzie kosztował – i że musi być wart swojej ceny.
---
Bartosz Chmielewski
Redaktor serwisów: Buduj Dom Pasywny, Materiały Budowlane oraz Artykuły do przedruku
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak wydać mniej na zakup mieszkania lub domu

4 wskazówki jak wydać mniej na zakup mieszkania lub domu

Autorem artykułu jest na czym można zarobić

Zakup domu lub mieszkania jest dla większości największą inwestycją, jakiej dokonają w swoim życiu. Jeżeli szukasz mniej kosztownej opcji, to w artykule znajdziesz 4 możliwości, które warto przemyśleć.
Nieruchomość wymagająca drobnych napraw.
Poszukiwanie nieruchomości, która wymaga drobnych napraw, może okazać się świetnym sposobem na oszczędzenie sporej kwoty pieniędzy, szczególniek jeżeli tych napraw możesz dokonać sam lub znasz kogośk kto może je dla Ciebie wykonać po przystępnej cenie. Wiele osób poszukujących nieruchomości omija szerokim łukiem takie, które bardzo często wymagają tylko drobnych napraw. Na przykład oświetlenie, podłogi, drzwi, okna, pomalowanie ścian są to wszystko rzeczy, które można niewielkim kosztem doprowadzić do porządku. Wystrzegaj się jednak nieruchomości, które wymagają nowego dachu, mają problemy z ogrzewaniem i wentylacją, mają problemy „hydrauliczne”
Nieruchomość o mniejszej powierzchni
Kolejnym sposobem, żeby oszczędzić przy zakupie, jest zakup nieruchomości o mniejszej powierzchni użytkowej. Mania zakupu lub budowania nieruchomości o dużej powierzchni z lat 80-tych i 90-tych odchodzi w zapomnienie. Kupujący zaczęli dostrzegać zalety nieruchomości o mniejszej powierzchni z kilku powodów. Mniejsze domy i mieszkania są atrakcyjne, ponieważ potrzeba mniej pieniędzy i czasu na ogrzanie ich, są tańsze, a co za tym idzie wymagane są mniejsze kredyty hipoteczne, potrzeba mniej pieniędzy na umeblowanie ich.
Nie kupuj nowej nieruchomości
Zapomnij o zakupie nowego mieszkania od developera i skup się na poszukiwaniach nieruchomości na rynku wtórnym. Poszukiwanie „starszej” nieruchomości jest cennym doświadczeniem na temat stylów i trendów w budownictwie. Bardzo często nieruchomości wybudowane w latach 50-70 tych są solidnie zbudowane, mają unikalne cechy architektoniczne i kosztują mniej, niż koszt wybudowania podobnej nieruchomości w dzisiejszych czasach.
Zamieszkaj na przedmieściach lub na wsi
Żeby oszczędzić na zakupieniu nieruchomości, możesz także rozważyć poszukanie nieruchomości na przedmieściach lub na wsi. Jeżeli jednak pracujesz w mieście, to musisz także wziąć pod uwagę koszty transportu. Może jednak okazać się, że nawet po uwzględnieniu kosztów transportu taka nieruchomość na przedmieściach czy na wsi jest godna uwagi, ponieważ jest o wiele tańsza.
---
domowy system zarabiania
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

wtorek, 10 lipca 2012

Sposoby na modną łazienkę

Sposoby na modną łazienkę

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki

Dobrze wyposażona, stylowo zaaranżowana i elegancko wykończona łazienka to luksus. Jednak na ten luksus stać każdego, kto wykaże się przede wszystkim przestrzenną wyobraźnią i znajomością najnowszych, łazienkowych trendów.
Należy bowiem pamiętać, że droga łazienka absolutnie nie jest synonimem nowoczesnej i modnej łazienki.
Jak zaprojektować łazienkę?
Przede wszystkim musimy zacząć od zdecydowania się na to czy chcemy, aby nasza łazienka była nowoczesna i minimalistyczna czy modna, ale stylizowana na tradycyjną. Wziąć należy pod uwagę również to, jak dużą powierzchnię mamy do zagospodarowania oraz czy chcemy, aby spełniała inne funkcje poza tymi oczywistymi.
Jeżeli dokonamy już tych wstępnych założeń, kolejność naszych działań powinna być następująca. Po pierwsze wykończenia podłóg i ścian, następnie biały montaż, czyli instalacja umywalek, wanien, toalet, brodzików itp., a na samym końcu meblowanie i dekoracja.
Zakupy materiałów niezbędnych do każdego z tych etapów będą zależne właśnie od efektu końcowego, jaki chcemy uzyskać, dlatego nie zapomnijmy o wcześniejszym zaplanowaniu całej aranżacji.
Najpopularniejszym materiałem wykończeniowym do łazienek są oczywiście płytki ceramiczne. Do wyboru mamy jednak cała masę ich różnego rodzaju wariantów teksturowych i kolorystycznych. Poza tym, do przestrzeni łazienek coraz częściej trafiają materiały, które zbliżyć mają nas do kontaktu z naturą. Wykorzystać możemy więc również drewno i kamień, z równym powodzeniem łącząc oba elementy. Współczesne technologie produkcji farb i tapet, nadają im takie cechy, że również one świetnie nadają się do wykończenia ścian w narażonym na wilgoć pomieszczeniu.
Kolejnym wyborem, jakiego musimy dokonać będzie rozstrzygnięcie pomiędzy wanną, a prysznicem. Chyba, że mamy tak dużo przestrzeni do zagospodarowania, że spokojnie możemy zdecydować się na te dwa rozwiązania. Nowoczesne i minimalistyczne łazienki najczęściej wyposaża się w kabiny prysznicowe. Rzadko jednak są to typowe narożne kabiny z brodzikiem. Najpopularniejsze stały się bowiem te w stylu Walk-In, które tworzy się za pomocą przeszklenia części przestrzeni łazienki, bezpośrednio na posadzce z odpływem. W tego rodzaju kabinach, bardzo często zamiast tradycyjnej baterii ze słuchawką instaluje się tak zwaną deszczownicę.
Jeżeli wanna i tradycyjny styl to koniecznie w wersji wolnostojącej, w stylizacji angielskiej. Zabudowane w narożnych częściach pomieszczenia wanny całkowicie wyszły z mody.
W każdej łazience muszą zaistnieć lustra. Nie można o tym zapomnieć ponieważ bardzo ważna jest ich rola użytkowa. Dobrze jest jednak wykorzystać ich cechy do powiększenia pomieszczenia (o ile to konieczne), nadania mu eleganckiego designu, a także eksperymentów z oświetleniem.
---
T.G.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Czy potrzebujemy klimatyzacji?

Czy potrzebujemy klimatyzacji?

Autorem artykułu jest papaj

W Polsce lata są coraz cieplejsze i czasami niewiele stopni dzieli nas od krajów leżących w klimacie tropikalnym. Jeszcze jakiś czas temu nikt nawet nie myślał o tym, żeby inwestować w klimatyzatory, a obecnie w wielu miejscach bez tych urządzeń nie dałoby się wytrzymać.
Szczególnie chodzi tutaj o sklepy lub inne miejsca, w których przebywa w zamkniętym pomieszczeniu dużo ludzi, albo pomieszczenia, które z różnych względów nie mają możliwości uzyskania dostępu do świeżego powietrza. W tych przypadkach klimatyzacja jest niezbędna, ponieważ w gorące dni, kiedy w dodatku nie ma wiatru temperatura i warunki w takich pomieszczeniach stają się nieznośne i sprawiają, że nie da się w nich długo wytrzymać. Problem ten dotyka przede wszystkim osób, które ze względu na to, że na przykład pracują w takim miejscu, nie mogą z niego po prostu wyjść kiedy zaczną już nie wytrzymywać.
Potrzeba instalowania klimatyzacji w sklepach, magazynach itp. jest oczywista, a jak wygląda sytuacja z klimatyzacją w prywatnych domach? W tym wypadku jest trochę inaczej. Klimatyzacja nie jest bowiem rzeczą neutralną i ludzie różnie na nią reagują. Mimo, że współczesne klimatyzatory są dużo bardziej skomplikowane i rozbudowane niż te budowane kiedyś, nadal powodują one wysuszenie powietrza. Dla niektórych z nas okazuje się to być tak samo niekomfortowe, jak nadmierny upał. Inni z kolei tak fatalnie znoszą wysokie temperatury połączone z zaduchem, że bez klimatyzacji nie są w stanie normalnie funkcjonować w takie dni. Przed zakupem najlepiej sprawdzić jaki wpływ ma na nas klimatyzacja.
Czy potrzebujemy klimatyzacji? Na pewno tak, szczególnie w miejscach pracy i rozrywki. Czy potrzebujemy jej w domu? Tutaj odpowiedź zależy już od naszych indywidualnych potrzeb. Bardzo gorące dni, jak na razie, są w naszym kraju bardzo nieliczne. Nie jest więc tak, że klimatyzacja to coś bez czego nikt nie może sobie poradzić. Mimo to dla osób, które szczególnie źle znoszą upały, może się ona okazać zbawieniem i pozwolić im cieszyć się dobrym samopoczuciem nawet w najgorętsze dni.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

poniedziałek, 9 lipca 2012

Rewolucja w sprzątaniu - system centralnego odkurzania

Rewolucja w sprzątaniu - system centralnego odkurzania

Autorem artykułu jest Li Li

Chyba każda gospodyni domowa nie lubi sprzątać. Wyjątkami są odoby, dla których odkurzanie to przyjemnośc. Na szczęscie także w dziedzinie sprzątania nadchodzi rewolucja, z każdym dniem staje się ono prostsze.
Sprzątanie domu nigdy nie należało do przyjemnych zajęć, ale oczywiście są sposoby, by zajęcie to nie było tak uciążliwe. Jeśli nie wiemy jak zapobiegać nadmiarowi pracy przy sprzątaniu, to powinniśmy zainteresować się wynalazkiem, takim, jak system centralnego odkurzania. Jest to urządzenie, a właściwie system, który ma za zadanie ułatwić samo odkurzanie. Zazwyczaj wygląda to tak, że w ścianach jest poprowadzony system rur, które podłączone są w jednym miejscu, do wielkiego przemysłowego odkurzacza, który odpowiada za wytwarzanie ciągu. Rury mają zakończenia w wielu miejscach w domu, w postaci gniazd, do których podłączamy rurę z końcówką odkurzającą. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie mamy już konieczności biegania po domu z odkurzaczem, ale jedynie z samą rurą. Jeśli nie lubimy wymieniać często worków odkurzacza, to powinniśmy szybko docenić jego zalety, ponieważ dzięki temu, że urządzenie wytwarzające ciąg jest umieszczone na przykład w piwnicy, możemy zastosować niemal dowolnie wielkie zbiorniki na kurz, co pozwoli na opróżnianie ich bardzo rzadko. Jeśli system centralnego odkurzania nie będzie nam odpowiadał, to niestety nie będziemy mogli łatwo go sprzedać, ponieważ jest właściwie na stałe zintegrowany z domem. Jedynym rozwiązaniem jest sprzedaż akcesoriów oraz samego urządzenia ssącego. Najczęściej jednak takie urządzenia możemy znaleźć jednak w wielkich budynkach, takich, jak bloki mieszkaniowe. Wówczas mieszkańcy wyposarzani są jedynie w rury ssące oraz mogą korzystać za niewielką opłatą z dobra jakim jest system centralnego odkurzania. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, ponieważ nie tylko nie trzeba posiadać odkurzacza, ale śmieci zbierają się we wspólnym pojemniku.
---
Zobacz także:
- garnitury Kraków
- biuro rachunkowe Kraków
- wycena nieruchomości Kraków
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Budujemy dom, ale jak wybrać wykonawcę?

Budujemy dom, ale jak wybrać wykonawcę?

Autorem artykułu jest Ola Kowalska

Budowę domu należy zacząć od wybrania miejsca i dobrego projektu. Oczywiście trzeba także zgromadzić fundusze i wyznaczyć na to odpowiedni czas. Wszystko te starania pójdą jednak na marne, jeśli źle wybierzemy wykonawcę. Jak więc wybrać kogoś, kto dobrze zbuduje nam dom?
Budowę domu należy zacząć od wybrania miejsca i dobrego projektu. Oczywiście trzeba także zgromadzić fundusze i wyznaczyć na to odpowiedni czas. Wszystko te starania pójdą jednak na marne, jeśli źle wybierzemy wykonawcę. Jak więc wybrać kogoś, kto dobrze zbuduje nam dom?

W dobie internetu możemy oczywiście zacząć poszukiwania od tego środka komunikacji. Możemy także poszukać w książce telefonicznej, wyszukać ogłoszeń w gazetach (zwłaszcza tych branżowych). Miejsce nie jest tak naprawdę ważne. Istotniejszy jest czas. A pośpiech w tym przypadku jest jak najbardziej zgubny. Lepiej nie decydować się zbyt szybko na pierwszą lepszą firmę, bo nasz wymarzony domek może na tym bardzo ucierpieć, a my będziemy się potem przez długie lata użerać z zaniedbaniami budowlańców – sądowo i mieszkaniowo.

Oczywiście bardzo ważnym źródłem informacji będą dla nas opinie o danych firmach. Mogą to być opinie naszych znajomych, ale i właśnie te wyczytane w internecie na rozmaitych forach. Także sprzedawcy materiałów budowlanych mogą nam co nieco pomóc. I oni otrzymują informacje na temat wykonawców i na pewno orientują się w branży. Co jednak w tych opiniach i podjęciu decyzji jest najważniejsze? Czym przede wszystkim powinniśmy się kierować?

W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na to, ile lat firma jest na rynku. To pozwoli nam ocenić bliżej doświadczenie danego wykonawcy. Powinniśmy także obejrzeć efekty ich praca, co oznacza udanie się do wcześniejszych klientów i zapoznanie się z ich domami. Nie żałujmy na to czasu, gdyż to właśnie pozwoli nam w najlepszy sposób skonfrontować zasłyszane opinie z rzeczywistością. Nie trzeba oczywiście udawać się do wszystkich domów, wybudowanych przez wszystkich wykonawców, jakich dotąd znaleźliśmy. Wystarczy po wstępnej selekcji (patrz powyżej) wybrać tylko kilka najbardziej interesujących firm, projektów.

Wszystko to ma służyć stwierdzeniu, czy firma jest profesjonalna, czy też nie. Jeśli mamy zaprzyjaźnionego eksperta budowlanego, on wskaże nam bez trudu, komu ufać, a komu lepiej podziękować. Pomoże nam także przeprowadzić rozmowę, do której trzeba się uprzednio odpowiednio przygotować. Jeśli natomiast nie mamy się kogo poradzić, zaufajmy zdrowemu rozsądkowi, np. sygnałem alarmowym może być dla nas niechęć szefa firmy do pokazania wcześniej wykonanych projektów. Nie powinniśmy się jednak zniechęcać, jeśli właściciel firmy budowlanej okaże się być z wykształcenia biologiem lub fizykiem. Dlaczego?

Posiadaczem firmy budowlanej może być każdy, bez względu na wykształceniem. Dlatego też to, co powinno nas bardziej zainteresować, to zespół jakim dysponuje właściciel, jakie uprawnienia mają jego podwykonawcy i czy oni sami są specjalistami w swojej dziedzinie. Do tego należy zwrócić uwagę, czy któryś z nich ma uprawnienia, by pełnić funkcję kierownika budowy. Korzystniejsza sytuacja dla nas to właśnie taka, gdy kierownikiem budowy nie jest osoba z zewnątrz. Ułatwia to rozwiązanie sytuacji spornych w przypadkach, gdy pewna rzecz została wykonana nieprawidłowo.

Są jeszcze dwie istotne sprawy, na które warto zwrócić uwagę: status prawny firmy i sprzęt, którym dysponuje. Jeśli chodzi pierwsze, możemy mieć do czynienia w zasadzie z dwoma rodzajami firm: osobą fizyczna / spółką cywilną prowadzącą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej lub też spółką handlową (z ograniczoną odpowiedzialnością bądź akcyjną). Domki jednorodzinne budują najczęściej osoby fizyczne i spółki cywilne, które muszą mieć zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Spółka handlowa powinna natomiast posiadać wpis do rejestru handlowego. Jeśli zażądamy wypisu, dowiemy się, czy spółka działa legalnie, jaki jest jej kapitał, zakres działania i kto upoważniony jest do reprezentowania firmy.


Co zaś ze sprzętem? Wykonawca powinien posiadać choćby najbardziej podstawowe urządzenia, narzędzia. Załóżmy, że mamy w planach budowę domku z drewna. Potrzebny jest do tego nie tylko surowiec, drewno, ale i odpowiednie maszyny i materiały ścierne. Oczywistym jest, że nim dojdzie do budowy niezbędna będzie obróbka drewna. Jeśli firma budowlana zamierza pożyczać sprzęt potrzebny do tego (np. pilarki do drewna, strugarki) nasz projekt może się znacznie opóźnić. Dlatego też dobrze jest wcześniej wypytać budowlańców, o to jakim zasobem sprzętowym dysponują, co mają na składzie i jak sobie radzą z brakami narzędzi.

Nawet gdy wykonawcy będą zniechęceni naszą dociekliwością, nie należy z niej rezygnować, gdyż na pewno się ona opłaci.
---
Więcej zalet zastosowania zbijarki eletrycznej do palet znajdziesz w poradniku.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Energooszczędny dom

Energooszczędny dom

Autorem artykułu jest Robert Klonek

Stosowanie ekologicznych rozwiązań w budownictwie staje się coraz bardziej powszechne. W nowych projektach często oferuje się montaż rekuperatora, paneli słonecznych czy pompy ciepła. Zysk płynący z ich zastosowania nie budzi wątpliwości. Jednak co jeszcze można zrobić, aby nasz dom stał się domem bardziej ekologicznym?
precel2Odpowiedzią na to pytanie mogą być instalacje inteligentnych budynków. W chwili obecnej można zaobserwować szybki wzrost popularności tego typu instalacji. Przede wszystkim za sprawą wprowadzania na rynek tanich, rodzimych systemów, które często dorównują funkcjonalnością systemom z zachodniej europy. Warto więc przyjrzeć się im nieco bliżej.
Systemy automatyki domowej umożliwiają racjonalne zarządzanie wszystkimi instalacjami w domu. Dzięki nim możliwe jest sterowanie ogrzewaniem tak, że temperatura będzie obniżona o kilka stopni w nocy i podczas nieobecności mieszkańców domu. Pozwala to na uzyskanie znacznych oszczędności, teoretycznie nawet do 40%. Inną ciekawą funkcją jest możliwość sterowania oświetleniem w zależności od pory dnia czy nocy. Oświetlenie w korytarzu, podczas normalnej pracy będzie zapalało się w pełni, a w nocy - na przykład tylko na 70%. Możliwe jest także włączanie delikatnego podświetlenia ledowego, zamiast głównego oświetlenia. Dzięki funkcji centralnego wyłączania za pomocą jednego przycisku możemy wyłączyć całe oświetlenie i zamknąć rolety, przez co nie grozi nam zostawienie na całą noc zapalonego światła na parterze. Instalacje te mogą także kontrolować pracę rekuperatora - na podstawie analizy zawartości CO2 w powietrzu system sam zdecyduje na jakim biegu ma pracować. Inną zaawansowaną funkcją inteligentnych domów jest możliwość zdalnego sterowania całą instalacją - na przykład za pośrednictwem Internetu. Możemy w ten sposób kontrolować instalację z pracy, a jeśli wiemy, że wrócimy do domu wcześniej niż zwykle, możemy zdalnie przyspieszyć przywrócenie komfortowej nastawy temperatury.

Instalacje inteligentnych domów, oprócz funkcji związanych z oszczędzaniem energii, oferują nam znacznie więcej. Systemy te zwiększają znacznie bezpieczeństwo dzięki takim funkcjom jak symulacja obecności domowników lub przycisk „panika”. System może nas także informować o sytuacjach awaryjnych, takich jak zalanie czy też pożar, za pomocą wiadomości SMS. Ponadto, gdy będziemy wychodzić z domu system poinformuje nas o otwartych oknach.

Warto również wspomnieć o funkcjach związanych z podwyższeniem komfortu domu. Na przykład wykorzystując sterowanie oświetleniem LED RGB czy sceny świetlne, za pomocą jednego przycisku możemy dostosować klimat panujący w pomieszczeniu do naszych potrzeb. Pełen opis funkcji systemów automatyki domowej daleko przekracza ramy tego artykułu. Mam jednak nadzieję, że ten krótki opis zachęci Was do poszukania większej ilości informacji na ten temat. Zwłaszcza, jeśli planujecie w najbliższym czasie budowę własnego domu.
---
Więcej na stronie www.intbud.pl
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Inteligentny Dom

Inteligentny Dom

Autorem artykułu jest Robert Klonek

Automatyka budynkowa w ostatnich latach cieszy się rosnącą popularnością. W zachodnich państwach już w tej chwili znaczną liczbę świeżo powstających obiektów uzbraja się w takie instalacje. Zainteresowanie inteligentnym domem wzrasta także w naszej ojczyźnie.
Z drugiej strony zwiększa się także liczebność dostępnych na polskim rynku rozwiązań. Różnią się one pod wieloma względami, jednak główna idea jest zawsze taka sama: zwiększenie komfortu, bezpieczeństwa i zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku.
Systemy inteligentnych budynków znakomicie wpasowują się w potrzeby nowoczesnego gospodarstwa domowego. Dzięki nim możliwe jest sterowanie wszystkimi instalacjami - od oświetlenia i ogrzewania po zaawansowane systemy audio/video. Za pomocą jednego przycisku jesteśmy w stanie wywołać scenę, która może zawierać ustawienia kilku indywidualnych źródeł światła, rolet i temperatury. Oprócz konwencjonalnych przełączników oferowane są także panele dotykowe, które dodatkowo mogą pełnić funkcję wyświetlacza dla wideo-domofonu czy też telewizora. Dzięki zdalnej komunikacji za pomocą sieci Internet lub GSM możemy kontrolować i monitorować całą instalację automatyki budynkowej. Z drugiej strony możliwe jest otrzymywanie z systemu informacji o sytuacjach wyjątkowych takich jak włamanie, pożar czy zalanie. Oczywiście oprócz przesłania komunikatu system jest w stanie wykonać dodatkowe czynności jak na przykład zamknięcie głównego zaworu wody w przypadku zalania.
Inteligentny Budynek zadba także o zraszanie ogrodu, odmrażanie rynien i podjazdów. Dzięki identyfikacji użytkowników za pomocą transpondera magnetycznego lub odcisku palca zwiększa się wydatnie bezpieczeństwo, a inteligentne zarządzanie ogrzewaniem może generować duże oszczędności. Dalszą funkcją zwiększającą bezpieczeństwo jest symulacja obecności. Symulacja ta polega na włączaniu i wyłączaniu dowolnych obwodów światła podczas dłuższej nieobecności użytkowników, zgodnie z wyuczonym planem. W ten sposób dom naśladuje zachowanie mieszkańców co może odstraszyć potencjalnego złodzieja.
---
Więcej informacji na stronie http://www.intbud.pl
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl